Tábor Tikal

Mayové na táboře v Mrákotíně

Dvacet čtyři dětí z Třebíče a okolí společně s vedoucími strávilo předposlední červencový týden na tábořišti v Mrákotíně. Velká táborová hra s názvem Tikal dala jméno také celému táboru. „Tikal je magické město v džungli jižní Ameriky, které vybudovali Mayové. Na tomto příběhu jsme postavili velkou táborovou hru,“ vysvětluje hlavní vedoucí tábora Vít Oplatek.

Budíček stanovili vedoucí na půl osmou. Po probuzení kytarou se ihned rozehrává soutěž o Vlčka potápěče. „Kdo se nejčastěji ráno po probuzení namočí po hlavu do rybníka, získá titul Vlčka potápěče. S tímto ocenění letos odjížděl……,“ vypráví vedoucí Šimon Benda. Jelikož se jednalo o tábor pro děti z katolického gymnázia, po namočení v rybníce následovaly ranní chvály, teprve pak snídaně. Program byl rozdělen do dvou hlavních částí: velká táborová hra, kdy čtyři skupinky dětí pátraly po mayském pokladu, a soutěž jednotlivců, kdy se každý učil tábornickým dovednostem a po vykonání „zkoušky“ získal potvrzení o zručnosti. „Učili jsme děti určovat azimut, pádlovat v kánoi, rozdělávat oheň. Někteří dokonce poprvé v životě škrábali brambory,“ popisuje s úsměvem Kristýna Svobodová přezdívaná Kikina.

Nejen u chlapců, ale i u dívek vzbudila zájem výroba finské svíce. Je k tomu zapotřebí větší poleno, to se rozčtvrtí sekyrou na stejné díly. Poté se pomocí sekyrky usekne vnitřek tak, aby byl uvnitř polena prostor. Jednotlivé čtvrtiny polena se zevnitř několikrát naseknou. Poté se drátkem poleno spojí. „Pak stačí dovnitř dát drobné suché větvičky a zespodu zapálit. Chvíli bude svíce dýmat, ale potom se rozhoří a bude hořet tak dlouho, doku nevyhoří zevnitř,“ vysvětluje Vojta Palát. Děti i vedoucí si užily také noční hry, vodní bitvy na kánoích, táboráky i bodování úklidu ve stanec.

Tábor Tikal navázal na přerušenou tradici táborů pro Katolické gymnázium Třebíč. První tábor se konal pod vedením tehdejšího učitele na gymnáziu Davida Horta v roce 2001 ve Staré Říši. Po něm převzala tábory Eva Fruhwirtová, která se letos opět zapojila. „Mám radost, že se podařilo navázat na tradici. Domluvili jsme se, že táborem to nekončí. Na podzim připravíme potáborovou víkendovou akci,“ uzavírá Eva Fruhwirtová přezdívaná Fru.

Fotogalerie: 
Tábor Tikal
Tábor Tikal
Tábor Tikal
Tábor Tikal
vedoucí
vítězové
vítězná večeře